Počítadlo návštěv

 

 

pocitadlo

 


 

Pomáhejte s námi

 

 

 


 

 

 

 

 


 

Partner ve výživě našich psů

 

 


Zlatý retrívr

Toto plemeno je velmi přizpůsobivé. Je to pes velmi přátelský, jak k lidem, tak k jiným psům. Bývá bezkonfliktní a projevuje svou náklonnost k cizím lidem.

Od labradora se liší delší srstí a drobnými odchylkami v povaze.

Proporce:

Výška: Rozpětí kohoutkové výšky u zlatého  retrívra je:
Fena: 51 až 56 cm. Pes: 56 až 61cm.
Ale musím upozornit, že je stále  tendence šlechtit psy vyšší.
Váha: fena zpravidla 25 až 30 kg. Psi: 28 až 38 kg.
Zbarvení: zlaté, vyskytují se i takřka bílí jedinci, ale to je pro chov nežádoucí.

Přednosti plemene

Zlatý retrívr je výborný rodinný pes, miluje všechny členy rodiny a bude respektovat kohokoli, kdo mu dá povel správně. Odloučení od majitele mu nečiní problém, pokud zůstane s člověkem kterého zná.. Půjde se vyvenčit bez problémů s kterýmkoli členem rodiny.
Péče o srst je také nenáročná, stačí jednou týdně vykartáčovat
Zlatý retrívr je v  mnoha směrech labradorskému retrívrovi podobný, co se týče sžití s novým majitelem, občas to zkouší a nechce spolupracovat okamžitě, ale jakmile si na vás přivykne, pracuje bez problémů.

Co můžete od zlaťocha čekat

Jak jsem se již zmínila, zlatý retrívr se od labradorského liší v povaze.
Zpravidla se vyskytují dva  typy tohoto plemene co se týče povahy.

Klidnější a citlivější, u těchto jedinců zpravidla stačí při jakémkoli prohřešku zvýšit hlas a pes vás respektuje. Takový typ psa pro vás skutečně udělá pomyšlení, zpravidla se díky své citlivosti a jemnosti velmi drží svého pána ve kterém má oporu! Ale samozřejmě to má i svá úskalí, takový pes má spíše sklony v některých stresových situacích panikařit. Potřebuje laskavý přístup a podporu majitele při práci, tzn. časté chválení a i v případě, že pes např. ztratí pozornost a třeba nezastaví obrubník, je zapotřebí postupovat velmi v klidu, pejska sice vrátit, ale uklidňovat jej a postupovat obezřetně. Takový pes si zpravidla svou chybu uvědomí a vaše neadekvátní reakce, např. křik, nebo trhnutí vodítkem by psa zcela vykolejil.

Druhým typem je sebevědomý pes, který spíše od svého  majitele  potřebuje získat  autoritu a respekt, aby správně fungoval. Sebevědomější pes zvládá bez problémů stresové situace, ale zároveň vás má svým způsobem trochu  na háku a potřebuje opravdu důrazně pokárat pokud udělá chybu z nepozornosti např. kouká po jiném psu.  Tento typ zlatého retrívra také bývá tvrdohlavější a víc zkouší trpělivost svého majitele.

Zlaťoši, nebo Goldeni, jak se jim často přezdívá  bývají zpravidla  velmi nenasytní, hledají si jídlo i venku a je problém odvolat je pokud právě našli něco dobrého. Pak je lepší pejska na inkriminovaných místech opatřit košíkem, aby nebyl například otráven.
Zlatý retrívr   se dá bohužel  i docela jednoduše odlákat cizím člověkem, díky své nenasytnosti jej na jídlo prakticky  kdokoli  odvede.
Pokud delší dobu neprovádí určitý cvik, nebo třeba nevodí, trvá zpravidla několik dní  než si  naučenou dovednost  opět připomene.
Mívá potíže  při práci v horku, pokud se vyšplhá teploměr nad 20 stupňů může mít zlatý retrívr  problém, nevydrží tak dlouho pracovat, z běžné situace se zkrátí doba kdy zvládne normálně vodit  třeba i na polovinu. Pak si zpravidla  potřebuje odpočinout ve  stínu.

Pro koho se zlaťoch  nehodí:

Pro majitele jenž chce závislého psa, který bude cizí lidi a psy absolutně  ignorovat.
Pro velmi aktivního člověka, který potřebuje chodit delší vzdálenosti za každého počasí, nebo chce s pejskem i  více sportovat.