Počítadlo návštěv

 

 

pocitadlo

 


 

Pomáhejte s námi

 

 

 


 

 

 

 

 


 

Partner ve výživě našich psů

 

 


Border kolie

Proporce:

Výška: Fena 48 až 51 cm. Pes 51 až 56 cm.
Díky menší výšce fen se cvičí zpravidla spíše psi.
Váha: Fena zpravidla 16  až 19 kg. Psi 18 až 26 kg.
Zbarvení: černobílé, hnědobílé, černobílé s hnědými znaky nebo-li tricolor, blue merle, red merle a jen málo se vyskytující  zbarvení sable – zlato bílé.
Kontrastní zbarvení je výhodou pro lidi se zbytky zraku.

Přednosti plemene

Border kolie je výborný společník, miluje všechny členy rodiny a bude respektovat kohokoliv koho zná a kdo umí správně používat povely. Půjde se vyvenčit bez problémů s kterýmkoliv členem rodiny.  Je také bezkonfliktní vůči jiným psům a domácím zvířatům.
Neodejde však s cizím člověkem a u neznámé osoby bude v nepřítomnosti majitele nešťastná, jelikož se na majitele velmi fixuje. Je zpravidla velmi citlivá, lehce ovladatelná a vyloženě miluje práci.
Péče o srst, ač je delší není vůbec náročná. Stačí jednou týdně vyčesat.

Co můžete od Borderky čekat?

Border kolie je velice inteligentní plemeno. Snaží se svému pánovi za každou cenu vyhovět. Vyloženě miluje práci. Největší odměnou pro představitele tohoto plemene je přinášení hozeného míčku.
Jsou to vášnivý aportéři, předčí i retrívry. Jsou to zpravidla velmi vnímaví psi. Samozřejmě se v rámci plemene vyskytují jedinci citlivější a jemnější nebo sebevědomější, tvrdší a odolnější povahy. Všeobecně se však dá říct, že jsou to psi velmi lehce ovladatelní. Nejčastěji toto plemeno doporučujeme klientům, který jsou buď aktivnější, už proto, že nachodí hodně tras denně, nebo třeba v případě, že se chtějí s pejskem věnovat i některému z kynologických sportů. V rámci tohoto plemene se vyskytují středně temperamentní psi i psi opravdu aktivní. Majitel Border kolie musí počítat s tím, že pejsek potřebuje denně vytížít, ať procházkou, házením míčku, nebo třeba některým z kynologických sportovních disciplín. Ale veškerou péči dvojnásob vrátí svou pracovitostí. Každá činnost je pro borderku odměnou, ať cviky poslušnosti, vodění, či hra s míčkem.
Jedná se sice o psa lehčí kostry a konstituce, ale není pravdou, že by tento pes například neměl dostatečný tah při vodění. Naopak, vydrží pracovat ve městě i několik hodin se stejnou energií.

Pro koho se Border kolie nehodí?

Border kolie se skutečně nehodí pro pohodlného člověka, který nemá chuť pejska každý den vytížit.
Nehodí se pro nikoho, komu je na obtíž závislejší pes, který jen tak s někým prostě neodejde a je na něm vidět stesk po majiteli v jeho nepřítomnosti, pokud je s cizími lidmi.
Nehodí se také pro nikoho, kdo nemá rád živější projev psa a rychlejší provedení cviků včetně těch při vodění ve frekvenci.
Jedná se zkrátka o pejska, který svou radost z práce projevuje při všem co dělá.