Logo Pes pro tebe

 

Jitčiny psí
stránky


 

šité potřeby pro psy eshop

 

Věrní průvodci tmou v Zábřehu na Moravě

"Obleč mi postroj, chyť se, a můžeme vyrazit. "Dám pozor na tvé kroky, ať povedou kamkoliv." Takto podobně by možná promluvili vodicí psi. Psi, kteří nesou velikou zodpovědnost a bez jejichž pomoci by byli nevidomí odkázáni jen na bílou hůl. Vidícího člověka ani nenapadne, jaký je život ve tmě bez psa a jaký je se psem.

Obyvatelé Zábřehu na Moravě měli v týdnu 24.-28.6.2007 možnost vidět práci vodicích psů v praxi. Po ulicích chodili se svými psy klienti sdružení PES PRO TEBE. Cvičitelky Jitka Lebedová, Michaela Smrčková a Ivana Hermanová se každý den věnovaly jednotlivě klientům a "dolaďovaly" dovednosti vodicích psů. Na každém hned poznaly, jak se svým pejskem pracuje, jestli spolu hodně chodí a tedy pejska opravdu využívá, nebo s ním chodí spíše jen na vycházky. Pejsci se většinou snažili, tím spíše jak zjistili, že za nimi jde jejich cvičitelka. Celý týden procvičovali odbočování doleva, doprava, vyhledávání dveří, přechodů, chodníků, schodů, okýnek na úřadech, pultů v obchodech, laviček, označování změn povrchu zastavením, zastavování na povel, podávání věcí, poslušnosti a spoustu dalších věcí, které kompenzační pomůcka zvaná vodicí pes zastane. Lidé se docela pozastavovali nad plemeny, která měli možnost v postrojích vidět. "Klasika" v podání labradorských retrívrů měla na soustředění pouze jednoho jediného zástupce Roxyho. Většinu pejsků tvořily border collie - Bernard, Black, Miky, Naty a Hurry. Jednoho zástupce mělo plemeno krátkosrsté kolie Cracatita. Úplnou novinkou, co se týče plemen, ve vodění byly dvě fenky, jedna královského pudla Čejsi a druhá, zástupkyně chesapeake bay retrívra Cory. Pejsků bylo ale mnohem víc, buď to byli psi v předvýchově nebo ve výcviku, nebo to byli osobní psi. Když se sešli všichni, čítal počet čtvernožců 22 jedinců:-)

Odpoledne byl pak volný prostor pro jiné aktivity. Pejsci si vyzkoušeli agility, flyball, canicross, naučili se pár cviků z dogdancingu nebo skotačili ve vodě a na louce. Zábavy se užilo dost a celé soustředění se neslo v kamarádském duchu, s vykáním nikdo daleko nedošel:-) Pro nás, doprovody a páníčky, čekala každý večer hospůdka s příjemným posezením. Pejsci chodili všude s námi, a chovali se kolikrát lépe než někteří lidé...

Poslední den soustředění, čtvrtek, patřil neoficiální soutěži, do které se počítala poslušnost a vodění. Komise ve složení všech tří cvičitelek obešla s každým psem určenou trasu a zapisovala si dosažené výsledky. Soutěž měla být spíše srovnáním, jak pejsci pracují a páníčci si mohli "nanečisto" vyzkoušet, jaké to je, když za nimi někdo jde a hodnotí takřka každý krok. Soutěž přilákala tisk a dokonce i televizi. Všichni obdrželi krásné ceny, které byly pořízeny za finanční pomoci sponzorů a první tři i poháry a nové postroje. Celou akci finančně podporoval Olomoucký kraj. Odpolední vyhlášení vítězů bylo doplněno ukázkami dogdancingu (v podání Jitky Lebedové a papilonky Čili), obran (předváděla maliňačka Claudie Míši Smrčkové a ZKO Sudkov) a agility (běhali Jitka Lebedová s Čili a Slávek Přibyl s borderkou Barunkou), a srozumitelným komentářem vše obohatila Míša Smrčková, na jejímž cvičišti se vše odehrálo. Byli jsme překvapeni, kolik lidí z nekynologické veřejnosti se přišlo na tuto slávu podívat. Celá akce byla moc povedená a ačkoliv počasí pořád hrozilo, vydrželo a pršet začalo až po ukončení. Pro mě to byl trochu smutný okamžik, protože tento týden bez starostí běžného světa končil. Rozloučení se "starými i novými" kamarády je vždycky trochu těžké. Tak zase ahoj příští rok!

Velký dík patří všem organizátorům - Ivanu Krejcárkovi a jmenovaným cvičitelkám Jitce, Míše a Ivance a sponzorům - Olomouckému kraji, firmě Fitmin - výrobci krmiv, firmě Manmat - výrobci potřeb pro saňový sport, výrobci kloubní výživy pro psy Alavis, firmě Vetoquinol - dovozci kloubní výživy pro psy Caniviton a Chasolton, Eko servisu a cvičáku Lišmen. Myslím, že PES PRO TEBE odvedl zase jednou veliký kus práce, aby ukázal veřejnosti, že pes není jen zlý, ale že také může být sympatický, poslušný a nenahraditelný průvodce a přítel člověka a že na světě jsou i jiné problémy, než ty malichernosti, které řeší dnešní svět...

                                                                                                                    Dáda Poláčková
zabreh01.jpg (174041 bytes)
zabreh02.jpg (193504 bytes) zabreh03.jpg (152724 bytes) zabreh04.jpg (167680 bytes) zabreh05.jpg (156849 bytes) zabreh06.jpg (195660 bytes) zabreh07.jpg (157301 bytes) zabreh08.jpg (196741 bytes) zabreh09.jpg (147912 bytes) zabreh10.jpg (170439 bytes) zabreh11.jpg (137744 bytes) zabreh12.jpg (162860 bytes) zabreh13.jpg (143435 bytes) zabreh14.jpg (215663 bytes) zabreh15.jpg (168592 bytes) zabreh16.jpg (274730 bytes)