Asistenční pes Jeff pro Matyáška

Matyášek se narodil ve 38. týdnu těhotenství s několika zásahy při samotném porodu. V porodnici se jevil jako velice ukřičené miminko, které nešlo utišit. Nechtěl spát. Po příchodu domů se z něj však stalo tiché a poslušné děťátko. Měla jsem již srovnání s jeho o 2 roky starší sestřičkou, a tak jsem si velice brzy začala všímat nesrovnalostí v jeho vývoji. Neudržel hlavičku velice dlouho sám, pouze s mojí oporou, všechny vývojové etapy probíhaly skokově a nerovnoměrně, na jednu stranu byl slabší a při plazení i následném sedu bylo toto vše znát. První pokusy o postavení se na nožičky proběhly po 1. roce věku. Nožičky měl silně vytočené a slabé. První pokusy o chůzi následovaly v roce a půl.

Již v 1. roce Matyáškova života jsem hledala pomoc a ocitla se se synem mimo jiné v péči fyzioterapeuta, který se specializoval na vady nožiček. Ten mi poprvé sdělil, že se mu vývoj Matyáška nezdá a že bych měla kontaktovat neurologa. Neurolog nejprve vyslovil myšlenku mozkové obrny, ale než nastala další kontrola, dostal syn svůj první epileptický záchvat. Neměla jsem s ničím takovým zkušenosti, a i teď ve mně tento zážitek vyvolává neuvěřitelně silné emoce. První Matyho epileptický záchvat totiž vypadal, jako by zemřel. Postupně slábl, až zůstal nehybně ležet, rty mu promodrávaly, nevnímal. Další epileptické záchvaty na sebe nedaly dlouho čekat, a tak byla nasazena léčba pomocí antiepileptik. Postupně se podařilo nasadit správnou dávku léků a synův stav se podařilo stabilizovat. Poslední měsíce si však Matyášek každý den stěžuje na úporné bolesti hlavy a nevolnosti a poslední absolvované EEG zaznamenalo špatné výsledky. Proto je potřeba, aby v nejbližších dnech podstoupil již 3. magnetickou rezonanci. V jeho hlavičce jsou bohužel některé abnormality a jen další vyšetření ukáže, čím mohou být způsobeny jeho každodenní bolesti a nevolnosti, které se stupňují a jaké bude řešení.

Maty má aktuálně kromě epilepsie diagnostikovaný atypický autismus, mentálně je v širším pásmu průměru až po lehkou mentální retardaci, má diagnostikované ADHD a vývojovou dysfázii, zrak má korigován brýlemi.

Se synem jsem již navštívila mnoho odborníků a dalších mnoho návštěv nás čeká. Doma jsem mu zařídila spoustu smyslových hraček, udělala jsem v pokojíčku místo á la Snoezelen, jezdila k nám paní na canisterapii, docházím s Matym na logopedii. Dojíždíme také na neurologickou péči do nemocnice. Zajištění odborné péče pro Matyáška je finančně velice nákladné nejen z hlediska toho, že většina speciální péče není hrazena pojišťovnou, ale i z důvodu potřeby dojíždění na tyto aktivity.

Jsem samoživitelka, a kromě Matyho mám i další dítě, a to starší 9letou dceru Natálku, která se bohužel také potýká se spoustou zdravotních potíží. Má mitrální insuficienci, trikuspidální insuficienci, alergie, potíže se zády, oční vadu a v posledních měsících silné úzkosti, které jsme museli začít řešit jak pravidelnými terapiemi u psychologa, tak i u psychiatra.

 

Díky centru Jan jsem se dozvěděla o organizaci Pes pro tebe, kterou jsem před rokem kontaktovala s žádostí o asistenčního pejska pro Matyáška, který by mu pomáhal jak k celkovému zklidnění, tak i např. pohlídá, aby nevstoupil do cesty pod auto, či jej najde, když se ztratí. Po osobní návštěvě organizace Pes pro tebe u nás doma následovala doba čekání na informaci, že pro Matyáška našli vhodného pejska. Tento moment nyní nastal a aktuálně je potřeba zajistit financování, aby se pejsek dostal k Matýskovi co nejdříve. Věřím, že pejsek bude úžasným parťákem nejenom Matyáškovi, ale pomůže i k celkovému zklidnění Natálky.

 

Velice děkuji za přečtení našeho příběhu a případnou pomoc

Krásný den

Maminka dvou úžasných dětí Matyáška a Natálky